2007/03/31

Web konferencia Live

Mindjárt átgurulok a webkonferenciára. Meg próbálok közvetíteni, ilyet még úgy sem csináltam. (Ha le nem rohad a twitter, ahogy szokott).

http://twitter.com/karenin

2007/03/28

Sun Java System Web Server

"Netbeans 5.5-öm még mindig nem támogatja a Tomcat 6-ot, márpedig kéne egy Glassfishnél kissebb memória igényűbb JAVAEE 5 Servlet container."

Így végződött az előző bejegyzésem, amire commentbe kaptam ötletként a Sun Java System Web Server-t. Első látásra rögtön nagyon szimpatikus volt. Régen próbáltam már egyszer, de akkor csak RHEL-re ment fel, most meg simán vett minden akadályt Ubuntu-n is.

Azt szokták mondani, hogy a SJSWS ugyanazt tudja mint az apache-httpd plusz még néhány mellé felhúzott modul/util együttvéve (pl. logrotate, webdav, reverse proxy). Van hozzá szép webes felület, command line-os tool, és persze xml-ből is konfigurálható. Viszi a legacy php alkalmazásokat, és deployolhatok bele java-t is. (A config felületeinek a kényelmességét jól mutatja, hogy létezik arra külön parancs, hogy selfsigned certificate-et gyártsunk a szerverhez. Apachhoz ehhez mindig rá kellett gugliznom egy howto-ra). A virtual hostokoat is nagyon korrektül kezeli (glassfish-ben pl. ahogy láttam a v2-ben lesz elég erős ez a funkció).

Szóval nagyon jónak tűnt, és a hétvégén úgyis újra húztunk a szerverünket, úgy hogy ez lett a web container. Részletes tapasztalatokkal majd kicsit később, valamennyi idő távlatból. Egyelőre nagyon jól muzsikál, bár vannak még megoldatlan részek (php-ből egyelőre csak a letölthető pluginjét sikerült beüzemelni, ubuntu-s defaultot nem, 80-as porthoz rootként futtatva az admin szervert is a config-deploy még nem működik, stb.). De egyelőre még a doksit se olvastam el, úgy hogy nem panaszkodunk. Jackrabbitot pl. nagyon könnyen sikerült beconfigurálni. (így).

Memória fogyasztást még nem néztem. A szerveren minden cakli-pakli foglal 200 megát (java még nincs nagyon deployolva, de legalább 15 virtual szerver fut), úgy hogy nincs pánik.

A dolgot egy kicsit rontja, hogy a fent idézett mondat nem oldódott meg. Ugyanis a SJSWS 7.0 update 1 Technology Preview, ami tudja a javee5-öt ugyan kezelhető a NetBeans pluginnel, de egyrészt a NetBeans nem hiszi el róla, hogy tudja, amit tud (csak 1.4-es projectet enged bele deployolni) másrészt virtual szervereket rohadtul nem kezel (mármint az NB plugin). Szóval itt még fényezhető lenne egy kicsit a dolog.

2007/03/22

Cargo deploy?

A Cargo-val is úgy voltam eddig, hogy láttam, hogy van, és jó, és majd kipróbálom amikor szükgségem lesz rá. Most lenne, mert Netbeans 5.5-öm még mindig nem támogatja a Tomcat 6-ot, márpedig kéne egy Glassfishnél kissebb memória igényűbb JAVAEE 5 Servlet container.

Nosze hegesszük be a NetBeans-be. A NetBeans-ben az szeretem, hogy ANT az egész, ezért viszonylag jól bele lehet nyúlni a build processbe. Be is üzemeltem a cargot a doksi alapján, de sajnos csak azt sikerült elérnem, hogy elindítja az ANT task a tomcat-et, úgy, hogy beledeploy-olja a war-omat. De a lényeg az lenne, hogy a Tomcat fut, és alá hotdeply-al mindig frissíti az alkalmazást. De pont ez a HotDeploy, amit sehol sem találok:

Cargo offers a Deployer interface that container implementations can implement to perform hot deployments. At the moment, the following implementations exist:

* ResinDeployer
* JettyDeployer
* Jo1xDeployer


See the Deployer page for more information on how to perform a hot deployment. You can also deploy Deployables before the container is started using Static Deployment.


Nagyon úgy tűnik, hogy pont ezt nem tudja (ANTból legalább is), szóval közelről már kevésbé fényes a dolog.

Na mindegy, már húzom le a redőnyt, holnap meg megpróbálok egy context-et ráirányítani a build dir-re.

2007/03/21

JCP WTF

Átalakult a JCP.org. Lehet pl. rá regisztrálni. Egyelőre amit értek, hogy a kedvenc JSR-eket ki lehet gyűjteni, és figyelni, de nagyon community-nek még nem tűnik az oldal.

Persze egyelőre csak a leírásból lehet tudni, mert kipróbálni nem lehet, mert szinte bárhová kattintok, elszáll, mint a...
    
System Error

There was an error processing your request. If you provided the URL, please check to ensure that it is correct or try to find what you're looking for using one of these methods:

    * Navigation menu on the left-hand side of the page
    * Search field in the header or left navigation menu

We are working on a new infrastructure, so please send us feedback at webmaster@jcp.org for the URLs you are certain are valid.

Thank you,
The jcp.org web team. 
Szóval szerintem ennél azért jobban oda kéne figyelni rá (kb. egy napja vettem észre, azóta nem javult), mert még a JSR-eket sem tudom letölteni.

2007/03/20

jLibrary

A jLibrary egy Eclipse alapú kliensből és egy deployolható servlet/szerver alkalmazásból áll. A kliens tud működni standalone módba, vagy kapcsolódik a szerverhez, és JCR-be pakolgatja a dokumentumainkat, indexeli őket, attirbútumokat tárol, verziózik, stb.

A jó: Szép Eclipse-s felület, és mivel nehezen tudok ellenálni az új kütyüknek, rögtön ki is próbáltam. Mivel azonban mostanában olvastam, hogy Subversion-nal mennyire faszagányos verziozható webdav könyvtárat lehet csinálni, elgondolkoztam, hogy mit is ad nekem a cucc ennél többet. Indexelést, meta adatok kezelését. Éppen valami, de lehet, hogy eddig pont ez hiányzott a boldogságunkhoz.

Másrészt a funkciók nagyrészét a Jackrabbit adja. Ami nem baj (ügyes kis kliens attól még az egész stuff), csak jó olyan szemmel is nézni, hogy ez igazából egy JCP demó.

A rossz: Standalone módban ment is a dolog, de a war file-t istennek sem sikerült beüzemelni. Kicsit jobban ránézve a projektre tavaly év közepe óta nincs nagyon mozgolódás a témában.

2007/03/13

Sun Web Developer Pack

Gondoltam, ezt meg kell nézni, annál is inkáb, mivel a leírások alapján nem egészen értettem, hogy mit is kapok: librarykat, netbeans plugineket, doksit?

Le is töltöttem (innnen), és rakom fel. Az egyetlen vicces az volt, hogy mondta, hogy kérek-e webcontainer integrációt. Persze kértem, mert olyanom még úgy se volt, és kajánul kiválasztottam a Tomcat 6-omat (igen, ot figyel alul a System Requirement-ben a Sunos app szerver mellett, és én már örültem is, mert a NetBeans 5.5 még mindig nem tud Tomcat 6-ot kezeleni), erre kaptam ezt a szép hibaüzenetet:


Na de azért felment: leginkább egy csomó library, melletük a forrás kódok és példák, tutorial. jMaki, phobos, bloggerapps, wadl, rest-api, ilyenek.

NetBeans plugin nincs benne, helyette fel ugrik egy ablak, ami tájékoztat, hogy használjam az Update Centert. Az Update Center valóban ajánl egy plugin suite-et (valójában csak a jmaki és phobos plugineket rakja fel.), és le is tölti nekem újra azokat a librarykat (illetve sajnos csak egy részüket), amit a SWDP-vel megkaptam. A NetBeans Samples projektjei alá se kerültek fel az SWDP-s minták, pedig az már csak egy lépés lenne.

Végül is a GlassFish integrációt kértem, de ez még nem derült ki számomra, hogy mit jelent (igaz még nem is nyálaztam át nagyon a doksit).

Na jó, de NetBeans és webcontainer integráció nélkül azért kaptam egy szép kupac dokuemntált sample-app ot, és librarykat szép rendben, amik közül sokat már tényleg meg akartam nézni, úgy hogy végül is köszönöm, a szünetre azért jó lesz.

tss link
arungupta bejelentész szerű

2007/03/09

Checkstyle plugin

Bár a kódjaim most már kibírják a gyár checkstyle próbáját, néhány kimondatlan szabályoknak nem feleltek meg, és sajnos a checkstyleban nem is voltak hozzá rule-ok. (pl. a javadoc csillagainak a kívánt fajta behúzásának elenőrzése).

Úgy hogy múltkoriban összedobtam néhány Checkstyle extensiont saját használatra. Nem volt nagy flikk-flakk, mindenkinek csak ajánlani tudom, friss és használható doksi volt a honlapon, meg persze néhány példa is.

Antlr fát kapunk vissza, és egy mellékelt alkalmazással meg is lehet nézni a fát.
Ami viszont új volt, hogy se a javadoc-ot se a whitespace-eket nem parseolja. Az utóbbit úgy lehet kitalálni, hogy két token pozicióját megadja, és megnézzük, hogy köztük mi van a fájlban. Az előbbi is hasonló, de szerencsére erre már a Checkstyle is ad apit.

Ezeket kéne kipróbálni a Jackpotban is, és akkor tényleg nem lehetne már fogást találni rajtam.

2007/03/06

Másnap

Rövid énblog:
Állítólag Charlie Parker (jazz, bebop, szaxofon) nyilatkozta az egyik lemezéről, amiven 240-es tempóban imporvizál végig, hogy ő azt azért szereti, mert ott nem kell gondolkozni, csak az izmok dolgoznak. Na, ma reggel valahogy én is így érzem, ahogy az IDE-ben rakosgatom odébb a biteket.

És akkor most két elem a reggeli RSS adagból:

Az első bejegyzés a Netbeans 6 Swing Application Framework bemutatásáról ajánl egy nyolc perces flashvideót. Bárki bármit is mondjon, szerintem a NetBeans varázslói elég jól el vannak találva: általában épp csak annyi kódot generálnak, ami még átlátható, és jó alap lehet belőlük bármihez. Szerintem még a hirhedt kéksoros Matisse is jól használható, ha az embert tudja, hogy hol nyuljon hozzá. Persze ritkán használom őket, de pl. a JSF megoldásait studírozva sokat tanultam. Ez a demó is elég szép, bár az ilyenekre mindig azt érzem, hogy szép szép, de majd akkor leszek meggyőzve, ha kezembe vehettem, és kipróbálhatom egy saját prototípusban. (Lassan már NB 6 betához se kell többet aludni egy hónapnál)
A videó külön szépsége, hogy megtanítja azt is az amerikai olvasóknak, hogy mi az a Trabant, és a végén J. Gossling egy zöld BMW-ben próbál versenyre kellni a trabanttal induló fejlesztővel. Drámai verseny.

És egy másik bejegyzés a szarkupacok milyenségéről, és a refaktoringról.

2007/03/03

Summer Of (Java?) Code

És ebből vajon hány a java-s projekt?

2007/03/01

Yadis

Amiről még nem beszéltem eddig. Tulajdonképpen arról van szó, hogy több URL alapú identity/egyéb szolgáltatás készítője észrevette a hasonlóságot a megoldásaikban. Mindenhol egy URL-t (vagy hasonlót) kellett beírni, és az URL-ről lehúzott dokumentumból (pl a META fejlécekből) megtudta, hogy hol van a tényleges URL, aki a service-t biztosítja.

Nosza egységesítették is a rendszereket. Az eredmény elég egyszerű (Részlet a speckóból):

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<xrds:XRDS xmlns:xrds="xri://$xrds" xmlns="xri://$xrd*($v*2.0)"
xmlns:openid="http://openid.net/xmlns/1.0”>
<XRD>
<Service priority="10">
<Type>http://openid.net/signon/1.0</Type>
<URI>http://www.myopenid.com/server</URI>
<openid:Delegate>http://smoker.myopenid.com/</openid:Delegate>
</Service>
<Service priority="50">
<Type>http://openid.net/signon/1.0</Type>
<URI>http://www.livejournal.com/openid/server.bml</URI>
<openid:Delegate>
http://www.livejournal.com/users/frank/
</openid:Delegate>
</Service>
<Service priority="20">
<Type>http://lid.netmesh.org/sso/2.0</Type>
</Service>
<Service>
<Type>http://lid.netmesh.org/sso/1.0</Type>
</Service>
</XRD>
</xrds:XRDS>


Látható, hogy egyszerűen adtak azonosítokat a service-eknek és azokat dobálja vissza, amiket támogat. A LID pl. speckó szerint támogatja az OpenID 2-t is, azaz a LID szerver mindig visszaad a Yadis leíróban egy olyan sort, ahol bevallja, melyik URL-n lehet OpenID-val támadni.

Magát a Yadis XML-t egyébként elég sokféleképpen lehet megszerezni az URL-ből. Lehet, hogy HTML HEAD sorban jön, lehet hogy META teg hivatkozik rá, vagy csak egyszerűen az URL-t meghívva rögtön kiömlik a szekrényből az egész Yadis XML.