2007/06/28

DAY 2: TheServerSide Java Symposium Barcelona 2007

Mielott teljesen elaludnek a gep elott egy gyors vazlat:

Cliff Click: Java Performance Myths: What Lurks Deep Inside a JVM? Az eloado a tipikus szaki, aki mar nem is tud a temajarol beszelni, mert csak azon morog, hogy micsoda szart latott megint. Nem egy karizmatikus figura, es sok slide arrol megy, hogy milyen hibakat latott mar publikalt C vs. Java microbenchmarkok olvasasakor. Azert nehany vicces dolog is kiderult:
Hogy melyik a gyorsabb, az sokban fugg az adott alkalmazastol +-10%-os peldat fel sorolt (egyet asm vs. bytecode szintjen elemezgetett is, hogy miert), de o kiotlott olyan specialis problemat is, ahol a Java 50%-ban gyorsabb volt (persze arra ment ra, hogy kibabraljon a gcc-vel). Elmentdta, hogy a final kulcsszo hasznalat tok mindegy, es hogy ugy lehet jo eredmenyt elerni, ho "common code"-t irunk. Magyarul olyat, amire van optimalizalo a JIT-ben :). Elmagyarazta, hogy a GC-tol nem kell felni (object poolingnak alapbol nincs ertelme, csak koltseges inicializalaskor: pl db conn). Sokat valtozott a GC-is ugyanis es 100Mb-os heapnel elenyeszo. A problema az 1-4G-s heapeknel jon elo. Ott tenyleg lesz. Alapvetoen nem volt szerintem kifejezetten jo eloadas, de most hogy irom a jegyzeteket, talan ebbol az eloadasbol tudtam meg ezen a napon a legtobbet. (Itt a blogja is).

Gregor Hohpe: Programming without a Call Stack - Event Driven Architecture A google izgaga eloadoja. Szerintem kb. 10 percben ossze lehetett volna foglalni a lenyeget, egy jo abra volt, az mindent elmagyarazott. Az EDA-t egyebken kb arra a szinte raknam, ahol az ESB-s orchestration vagy coreography van. Ez is egy tervezesi minta, ahogy a service-eket osszekapcsoljuk, csak mas a filozofiank az osszekapcsolas mogott.

Jonas Boner: Pojo Scalability and Large Workloads with Open Terracotta Vagy az ebed hianyzott, vagy az eloadas volt kicsit lankadt, de nem tudtam mindig kovetni, hogy mit miert ervel. Mutatott sok kodot, meg szep abrakat. A vegen osztott Terracotta bemutato cikket, ami kb. hasonlo szemben elmondta a lenyeget mint o, gondolom ez a cikk letoltheto a Terracottarol. Ebbe bele nezve azert kb. tudom pozicionalizalni. Megosztott JVM gepek kozott. Van egy szerver es annak jelentik le a kliensek az allapotot. A flikk-flakk kivulrol csak annyi, hogy deklaralni kll XML-ben, hogy mely osztalyok allapotat ossza meg a JVM-ek kozott (egy csomot felesleges alapbol). Meg persze nyilvan kod szinten belul dol el a dolog.

Az ebed alatt a Sun beszel. Glassfish, WS stack, sok ujdonsag nincs. Elmegy az ido, a vegen mar csak epp megvillogtatni van ido ket SunSpot-ot.

Adrian Coyler: OSGi - A New Foundation for Enterprise Applications A tag a Spring-OSGi vezetoje, igazablo errol beszel. Az OSGi-rol csak bo lere eresztett bevezeto (de azt nem tudom meg, hogy az alapveto versioninig-classhiding-en kivul mit tud az OSGi, pedig remlik, hogy vannak ott meg security meg mindengele kiegeszitok). Azt lattuk, hogy mi lesz belole a Spring 2.1-en. Hat jo. Szep munka.

Eric Lu: Getting Started with JSR-208 - JBI Azt nyujtja, amit vallal: Getting started. Ezt a reszt kibekkeltem. Ami miatt erdekes volt szamomra, hogy a szokasos Hello World peldat (Amihez NetBeans tutorial van, OpenESB-hez), o a sajat ChainBuilder cuccaval mutatja be. Varazsol egy Service Componentet (nem csak drotoz!), aztan Eclipse alapu vizualis huzigaloval beizzitja. Szolid eloado, de a termekuket (szinten OS) meg kene nezni.

Es innentol BOF sessionok kovetkeznek:

Bruce Johnson: Making GWT Better Annak ellenere bementem ra, hogy az elozo GWT-s eloadason nem voltam, es nincs tul sok GWT tapasztalatom. Az eloado nagyon meggyozo, ugyesen keverte a beszelgetest es a prezentalast, sok kerdes elhangzott. Jozan ember, teljesen jol latja a termekuk elonyeit, es a kompromisszumokat, amiket emiatt bevallaltak.

Attila Szegedi: Using the Java 6 Scripting API Hazankfia (sajnos nem tudtam vele beszelni, mert utana lecsapott ra valami oltonyos kerdezoskodo) szolid eloadast tart a Scripting API-rol. (Egyszer najdnem en is tartottam, ezert emiatt en mar atneztem az amugy eleg szimpla API-t). O persze azert mas kaliber, a Java 6-ban alapbol szamitott JS motort a Rhino-t tartja karban. Egy kicsit kevesbe ereztem rutinosnak, es ez sajnos kicsit ratelepedett az eloadasra, de a kerdeseknel mar sokkal felszabadultabb volt, es mondott meg ezt-azt.

Alexandru Popescu: JCR in the Real World A JCR-rol rovid bemutatas (kozepesen izgalmas). Aztan beszelgetesbe megy at, elmond ezt-azt InfoQ.com-rol, ami mogott JCR-van. Egy finn fickoval aztan parttalan vitaba bonyolodik a tarsasag, az absztrakciorol. Eleg szimpatikus ficko, es jo megerzesei vannak, es erdekesen mondta el. Habar azt nem mondta el, amit en tudok, hogy miert ultimate eszkot a JCR, de most nincs helyem mar ide irni a margora (hi, F.).

A nap folyaman nehany magyarral beszeltem, ok alapvetoen csalodottak voltak az eloadas szinvonalait illetoen. En kellemesen csalodtam azert, egy kicsit rosszabbat vartam, ha jo erzekkel helyezkedett az ember, kibekkelte a nagy hulysegeket, es akadt ertekelheto is jocskan.

Holnap utso nap.

Nincsenek megjegyzések: